Voda stále ubývá – nedostatek vody a vrtané studny

Pitná voda a její úbytek. O této problematice slýcháme řadu let, ale až donedávna jsme si mysleli, že nás, obyvatel České republiky se tento problém až zas tolik netýká. Před pár lety uhodila vleklá tropická horka a najednou jsme zjistili, že v ohrožení nedostatkem pitné vody jsme i my.

Co zapříčiňuje nedostatek pitné vody? Když pomineme země třetího světa a válkou sužované oblasti, hlavním viníkem jsou především klimatické změny. Období sucha střídaná povodněmi se negativně odrážejí právě na množství přístupné pitné vody.

Sucho a nedostatek nejen pitné vody

V České republice jsou regiony, které pociťují nedostatek vody více než jiné. Nejvíce ohrožená je Morava a severovýchodní území Čech. I když nám s přísunem pitné vody pomáhá stát, měli bychom se o zásobování vodou začít starat i sami? Odpověď zní jednoznačně. Ano. 

Pamatujete pár let zpět, kdy bylo plošně zakázáno používat pitnou, ale i vodu z přírodních zdrojů, k hospodářským a užitkovým účelům? Naše zahrady chřadly, úroda toho roku byla mizivá a ani zahradní bazény neměly často co nabídnout na osvěžení těla. Je samozřejmé, že vodou, zejména tou pitnou šetřit musíme. Jak si ale zajistit nepřetržitý přísun pitné vody i v období, kdy se na nás opět přivalí horký saharský vzduch a začne vysušovat všechno kolem?

Podzemní voda, záchrana nejen v horkém létě

Povrchová voda během období sucha mizí přímo před očima. Pak přijdou prudké bouře, a veškeré nečistoty, insekticidy a splašky jsou lijákem spláchnuty do zdrojů povrchových vod. Očekávaná úleva od sucha, tak mnohdy ani díky několika deštivým dnům, nepřichází. A my začínáme být nervózní. Kde vzít dostatek vody pro svoji rodinu? Čím zalít strom, který jsme vysadili v den narození našich dětí? 

Záchranu nejen v horkém létě představuje podzemní voda. Ta, vyvěrající přímo z hlubin Země a proudící hluboko pod povrchem, zůstává poměrně dobře chráněna před rozmary počasí i lidským znečišťováním krajiny. Jenže jak se k ní dostat?

Vrtaná studna, zdroj pitné i užitkové vody za každého počasí

Není studna jako studna. Možná pamatujete studnu u babičky na dvoře. Přišlo horké léto a i studna žíznila. Vaši prarodiče měli pravděpodobně kopanou studnu. Ta sbírala povrchovou vodu, a proto se její hladina odrážela od aktuálního počasí. 

Moderní doba s sebou přináší moderní řešení i v oblasti studní. Kopané studny už dnes pomalu a jistě slouží spíš k dekorativním účelům. A o slovo se hlásí studny vrtané.

Vrtaná studna je hluboká minimálně 30 metrů a díky tomu je napojena právě na podzemní vodu. Jímá tak za každého počasí svěží a kvalitní vodu, bez příměsi škodlivin. V horku nevysychá, v mrazech nezamrzá

Mohu mít vrtanou studnu i já?

Ano. Vyvrtat studnu lze téměř kdekoliv. Navíc realizace vrtané studny je rychlá. Už za jeden pracovní den můžete mít na svém pozemku zdroj pitné vody. Vrtáme studny s ohledem na okolní krajinu. Součástí našich služeb je i instalace čerpadel, vyřízení veškeré dokumentace i konečná kolaudace.

Rozmazlujte se chutnou pramenitou vodou i ve dnech, kdy slunce pálí o sto šest. Vrtaná studna zvládá jímat i v tom nejparnějším dni roku až 2000 litrů za 24 hodin. To zní velmi úlevně a osvěžujícně, co říkáte? Přestaňte se spoléhat na občas nespolehlivý veřejný vodovodní systém a věnujte své rodině dar nejcennější. Vodu na dnešek, na zítřek, navždy…

Vrtané studny Dohnal & Marek
IČ: 64272753

Česká republika

+420 732 144 048
+420 732 631 078
p-m.studny@seznam.cz

O cookies

Petr Dohnal
Oslavice 76
Velké Meziříčí

Miloš Marek
Olší nad Oslavou 109
Velké Meziřičí